cropped-LOGO-KHATKESHI.png
77041160 09129410800

خط کشی خیابان | خط کشی محوری | دستگاه خط کشی خیابان

خط-کشی-ترافیک-محوری-خیابان

خط کشی خیابان | خط کشی محوری | دستگاه خط کشی خیابان

خط کشی ترافیکی از مهمترین علائم افقی راهنمایی رانندگی است که برای افزایش ایمنی معابر ترسیم میگردد. هدف از خط کشی معابر و اجرای رنگ‌ ترافیکی منظم‌کردن حرکت وسایل‌نقلیه و عابران‌پیاده، آگاهی‌دادن به استفاده‌کنندگان از معابر و‌راهنمایی آنها است.

 

 

خط کشی محوری طولی و فاصله پر‌و خالی آنها در‌معابر مختلف‌ شهر برحسب موقعیت و سرعت طرح معبر متفاوت است. هر‌چه درجه عملکرد معبر بالاتر رود، عرض خطوط و فاصله پر و خالی آنها افزایش خواهد یافت. چنانچه خطوط منقطع برای مشخص‌کردن محلهای خطر و یا نزدیک‌شدن به‌خطر‌ بکار‌رود، طول‌ خطوط پر‌باید بزرگتر از طول فاصله خالی‌بین آنها است. همچنین به منظور بهره‌گیری بیشتر از این خطوط استفاده از خط کشی با مصالح گوناگون به کارفرمایان پیشنهاد می گردد.

برای اجرای خط کشی ترافیکی که به انها علائم افقی نیز می گویند،از رنگ های ترافیکی برای مشخص کردن حریم، نشان دادن قوانین راهنمایی و رانندگی ,نظم ترتیب دادن به وسایل نقلیه و عابران جهت جلوگیری از ترافیک و مارک کردن خیابان و جاده ها ، همچنین جهت افزایش ایمنی مسیر ها  استفاده می شوند.رنگ های ترافیکی دارای انواع مختلفی از جمله رنگ های ترافیکی سرد و گرم و رنگ ترافیکی دو جزئی می باشند.

رنگ ترافیکی سرد و گرم برای خط کشی خیابان وجاده های شهری استفاده می شود و از رنگ ترافیکی دو جزئی برای خط کشی عابر پیاده ،سرعت گیر و مشخص نمودن حریم ایستگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

مجموعه ما با داشتن سالها تجربه و دانش در زمینه رنگ های ترافیکی سرد و گرم و دو جزئی،طراحی و آکس گیری…. با داشتن تیم مجرب و ماشین آلات خط کشی اسپری ایرلس برای رنگ سرد اکریلیک انواع خطوط عابر پیاده طراحی انواع خطوط در جاده ها و محورها و راه اندازی انواع دستگاه های اجرای خط کشی در کشور می باشد.

خط کشی ترافیکی، معمول ترین و رایج ترین علایم و تجهیزات کنترل ترافیک می باشد که هدف از آن، برقراری نظم و ایمنی بیشتر در شهرها و راه ها و خیابان ها و آگاهی دادن به استفاده کنندگان از مسیر و کاهش برخوردها و تصادفات و منظم کردن حرکات وسایل نقلیه است. این خط کشی ها شامل نوعی مواد شیمیایی یا برچسب می باشند که جهت انتقال اطلاعاتی خاص اعم از نشان دادن مسیر صحیح جاده یا مسیر، امکان سبقت یا عدم سبقت، خطوط عابر پیاده، خطوط مجاز جهت پارک خودرو و … استفاده می شوند.

به طور کلی تمام خطوط ، علایم و اشکال رسم شده روی کف که در جهت هشدار ، مشخص نمودن محدوده و موارد اینچنینی ایجاد شوند را خط کشی ترافیکی می نامیم.

برخی علایم ترافیکی ممکن است روی سطوح قاِئم مانند دیوار ها یا تابلوهای هشدار دهنده نصب شوند. این نوع علایم ترافیکی با انواع رنگ ها یا برچسب ها قابل اجرا می باشند و تعویض یا اصلاح آنها نیز بسیار آسان خواهد بود.

اما برخی دیگر از علایم باید روی کف اجرا شوند. کف ها بیشترین سطح تماس و بیشترین میزان سایش را به خود اختصاص می دهند. به همین دلیل اجرای آنها باید با موادی به مراتب مقاوم و ماناتر نسبت به مواد مورد استفاده در سطوح قائم باشد.

  • خط کشی محوری ممتد، منقطع
  • خط کشی انواع خطوط عرضی و کاهنده سرعت، عابر پیاده و عابر ویژه
  • ترسیم انواع فلش، نوشتار و علائم ترافیکی
  • ترسیم انواع هاشور، سر جزیره، باکس های شطرنجی و سطوح خاص
  • ترسیم انواع خط پارک اتومبیل، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و …

خط کشی محوری

خط کشی محوری از مهمترین عوامل برای ایمنی جاده هاست که از طرف ادارات راه و شهرداریها توجه ویژه ای به آن می‌شود. مجموعه ما با تجربه بیش از ۱۵ ساله در خط کشی محوری در سراسر ایران خدمات گوناگونی را در این زمینه به مشتریان گرامی عرضه می دارد.

انواع خط کشی خیابانی

  • خطوط محوری ترافیکی

 اجرای خط كشی محوری از مهمترین عوامل  ایمنی جاده هاست.یکی از این نوع خط کشی خطوط برجسته (Rumble Stripe)نام دارند،که در کشور ما به اسکرید معروف هستند. اسکرید ها در دسته علائم برجسته کف خیابان قرار میگیرند صدا و لرزش ایجاد شده این خطوط باعث جلوگیری از بسیاری از حوادث جاده ای ناشی از حواث پرتی و انحراف به چپ و راست میشوند این خطوط در جاده ها و محور های مستقیم و طولانی بهترین راندمان ممکن را دارند.

این خطوط بیشتر به صورت برجسته و فرو رفته در دو طرف جاده ها و محور ها و در بعضی از کشورها در بین لاین مورد استفاده قرار میگیرند.

انها همچنین در جاده ها برای اطلاع دادن به رانندگان اتومبیل و موتور سیکلت سواران (نزدیک عوارضی یا خروجی اتوبان )مورد استفاده می باشند. اسکریدهای برجسته در کشورمان نیز به صورت عمده استفاده می شوند.

این خطوط نوارهای مستطیلی یا گردی هستند که به آسفالت یا بتن نو یا کهنه چسبانده میشوند و معمولاً مابین 50 تا 305 میلیمتر پهنا دارند.  ارتفاع اسکریدهای برجسته به 6 تا 13 میلیمتر می رسد، استفاده از آنها در مناطقی که نیاز به برف روبی بسیار زیاد دارند توصیه نمی شود.این خطوط هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کارایی بهینه می باشند.

  • رنگ ترافیكی گرم و سرد

از موارد استفاده رنگ گرم و سرد در اجرای خط کشی محور ها و جاده ها ، علائم‌ افقی می‌باشند که با پهنای 20 . 12 . 15  سانت قابل اجرا هستند.  درخط کشی رنگ گرم  متناسب با روش اجرایی با ضخامت و ماندگاری‌های متفاوت اجرا میشود. تضمین‌دوره ماندگاری در ‌روش اسپری ضخامت 1500 میکرون با ‌ماندگاری 18ماه‌ 50 ‌درصد میباشد . همچنین روش‌اسکرید ضخامت 3000 میکرون و ماندگاری ‌36 ماه 50 درصد‌ با روش اکستروژن با‌ضخانت 6000میکرون‌ و‌36 ‌ماه‌ 50 ‌درصد خواهند بود.

در اجرای خط کشی رنگ سرد نیز ضخامت استاندارد اجرای خط كشی محوری با رنگ سرد 700 میکرون فیلم تر و 350 میکرون فیلم خشک بوده که به این ترتیب موجب ماندگاری خط کشی به مدت 6 ماه 50 درصد خواهد بود.

رنگ ها و الگوهای خط کشی ترافیکی

به همراه رنگ در خط کشی ها، دانه های افزودنی با ضریب شکست بالا اضافه می کنند و در طول مسیر یا پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرید.

رنگ هایی که برای خط کشی ترافیکی مورد استفاده قرار می گیرند، متشکل از سه قسمت اصلی رنگدانه، رزین و آب یا حلال هستند. رنگدانه شامل ریز دانه هایی ست که کار آنها جلوه گر کردن رنگ بر روی سطح می باشد و ممکن است با مواد یو وی یا دیگر مواد براق مخلوط شود.  رزین در چسبیدن مواد به سطح جاده نقش موثری دارد و از جنس های مختلفی نظیر پی وی سی لاتکس استات، متیل متاکریلات و یا رزین های اکریلیک ساخته می شوند. حلالها برای روان شدن رنگ استفاده می شوند و بسته به دیگر مواد و سطوح مورد نظر متفاوت می باشند.  نفتا، تولوئن، متانول، کلرید متیلن و استون از جمله حلال های مورد استفاده در رنگ می باشند.

رنگ های مورد استفاده برای خطوط کف


رنگ های مورد استفاده در کف اغلب از رنگ های ترافیکی ، اپوکسی و یا پلی یورتان می باشند.

رنگ های ترافیکی: بیشتر برای محوطه های سر باز و روی آسفالت استفاده می شود. این نوع رنگ ها دوام بالایی در برابر شرایط جوی و نور خورشید دارند. مقاومت سایشی این رنگ ها کم بوده و قیمت آن ها ارزان می باشد.

رنگ های اپوکسی: از رنگ اپوکسی تنها در محوطه های مسقف باید استفاده نمود. این مواد آنتی یو وی نیستند. اجرای خط کشی ترافیکی با اپوکسی دوام بسیار بالایی داشته و به لحاظ زیبایی جلوه ی بیشتری را داراست. بهترین عملکرد خط کشی کف با رنگ اپوکسی روی کفپوش های اپوکسی می باشد. قیمت تمام شده ی این نوع مواد از رنگ های ترافیکی گران تر است.این خطوط را می توان در ضخامت های مختلف و با سطح براق یا مات اجرا نمود.

رنگ پلی یورتان : از این نوع رنگ ها اغلب در فضاهای باز ورزشی و یا روی کف پوش های پلی یورتان استفاده می شود. این نوع رنگ ها آنتی یو وی بوده و تحت تابش مستقیم نور خورشید تغییر رنگ ندارند.قیمت این نوع رنگ ها از رنگ های ترافیکی بیشتر و همانند رنگ اپوکسی می باشد.سطح نهای پلی یورتان مات می باشد.

پنج رنگ زرد، سفید، قرمز، آبی و سیاه در خط کشی های خطوط خیابان استفاده می شوند و در حالت کلی این رنگ های به کار گرفته شده در خطوط خیابان به صورت زیر استفاده می شوند:

خطوط زرد: جریان ترافیک در جهات مقابل را از یکدیگر جدا می کنند.

خطوط سفید: مسیرهای حمل و نقلی با جهات یکسان را از هم جدا کرده و در تمامی خط کشی های عرضی نیز استفاده می شوند.

خطوط قرمز: مشخص کننده مسیرهایی هستند که بیننده خط کشی اجازه ورود و استفاده از آنها را ندارد.

خطوط آبی: نشان دهنده محل های پارک خودروی معلولان است.

خطوط سیاه: در تقابل با سایر خط کشی ها بر روی آسفالت های روشن استفاده می شوند. به منظور تأکید بر الگوی خطوط، فضای میان خطوط زرد و سفید با رنگ مشکی پر می شوند تا قابلیت تشخیص رانندگان را افزایش دهند.

الگوهای مورد استفاده در خط کشی ترافیکی را می توان به صورت های زیر طبقه بندی کرد.

خط ممتد: عبور عرضی را ممنوع می کند.

دو خط ممتد موازی در کنار هم: نشان دهنده ممنوعیت و محدودیت شدیدتر می باشد.

خط مقطع: نشان دهنده ی آن است که عبور و گذر از آن خط مجاز می باشد.

خطوط مقطع نقطه نقطه: نشان دهنده امتداد سایر خطوط بوده و معمولاً در محل تقاطع ها استفاده می شود.

عرض خطوط راهنمایی رانندگی معمولاً بین ۴ تا ۶ اینچ بوده و در خطوط عریض تر که نیاز به تأکید بیشتری در آنها وجود دارد، عرض خطوط باید دو برابر عرض خطوط معمولی باشد. خطوط مقطع معمولاً شامل قطعات خط ۱۰ فوتی و فواصل ۳۰ فوتی هستند. خطوط نقطه نقطه معمولاً شامل قطعات خط ۲ فوتی و فواصل ۴ فوتی یا بیشتر هستند. به طور معمول، برای خطوط نقطه نقطه نسبت یک به سه به عنوان حد بیشینه معین شده است.

قیمت خط کشی و ایجاد علائم ترافیکی

محاسبه ی قیمت بر اساس متر طول پروژه ، نحوه ی اجرای خطوط ، نوع مواد و مشخصات خط ها و علائم انجام می شود. برای استعلام قیمت و برآورد دقیق هزینه ی می توانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان ما از هزینه های مربوطه مطلع و از مشاوره های رایگان ما در این زمینه استفاده نمایید.

نکات اجرایی

بخش نکات اجرایی شامل جداول و استاندارد های مربوط به خط های راهنما در پارکینگ ها ، کارخانه ها ، انبار ها و بیمارستان ها بوده که به واسطه ی حجم بالای مطلب و گستردگی آن از این مقاله حذف گردیده است. برای اطلاع از نکات و جزییات اجرایی مربوطه و استفاده از مشاوره های رایگان با ما تماس بگیرید.