cropped-LOGO-KHATKESHI.png
77041160 09129410800
نحوه خط کشی پارکینگ ها

خط کشی پارکینگ و جایگاه خودرو

Loading

خط کشی پارکینگ و جایگاه خودرو

برای نظم دادن به پارک خودروها و جلوگیری از ترافیک هنگام خروج از پارکینگ لازم است که خط کشی پارکینگ انجام دهیم. اگر پارکینگ محل کار و یا ساختمان مسکونی ما خط‌کشی نداشته باشد هنگام خروج خودروها مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد و همین امر منجر به افزایش تنش بین افراد و اتلاف وقت آن­ها خواهد شد.

اما خط کشی پارکینگ باید بر طبق اصولی انجام شود. برای این کار بهترین راه کمک‌گرفتن از متخصصین این حوضه است. پس اگر تابه‌حال اقدام به خط کشی پارکینگ محوطه خود نکرده‌اید و یا اصول موردنیاز خط‌کشی در پارکینگ شما رعایت نشده بهتر است اقدام به خط‌کشی جدید برای پارکینگ خود نمایید.

در این مقاله اطلاعات مفیدی دررابطه‌با اصول، نحوه و قیمت خط‌کشی کردن پارکینگ به شما اراده خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

 

فواید خط ­کشی پارکینگ

خط‌کشی کردن پارکینگ به شکل اصولی مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن صرفه‌جویی در وقت افراد و جلوگیری از ترافیک داخل پارکینگ ساختمان‌های مسکونی و تجاری است. در زیر به کلیه مزایای خط کشی پارکینگ محوطه اشاره خواهیم کرد.

  • خط‌کشی در پارکینگ کمک می‌کند که حداکثر استفاده از فضای پارکینگ انجام شود و تعداد خودروی بیش­تری را در آن قرار دهیم.
  • همچنین مسیری که هر خودرو می‌تواند حرکت کند و همچنین فضای پارک هر خودرو به‌درستی مشخص می‌شود .
  • وقتی هر خودرو جای مشخصی دارد این امر از ایجاد تنش بین افراد ساکن مجتمع و یا ساختمان جلوگیری می‌کند، چرا که هر کس برای خودرو خود جای مشخصی دارد و اجازه ورود به حریم خودرو دیگری را ندارد.
  • نظمی که با خط‌کشی کردن در پارکینگ‌ها ایجاد می‌شود از ترافیک خودروهای ساکنین و برخورد خودروها با هم جلوگیری خواهد کرد.
  • درصورتی‌که به شکل اصولی خط کشی پارکینگ انجام شود شمارش خودروها و اطلاع از وجود یا عدم وجود خودرو به‌راحتی میسر خواهد شد.

 

انواع مدل‌های خط­ کشی

برای خط‌کشی کردن پارکینگ اتومبیل‌ها متخصصین معمولاً از سه مدل مورب، عمودی و موازی استفاده می‌کنند:

  • مدل عمودی

پارکینگ عمودی فضای زیادی برای پارک خودروها در اختیار قرار می‌دهد. این مدل با یک فضای T مانند انگلیسی دو خودرو را از هم جدا می‌کند. خودروهایی که در پارکینگ عمودی پارک شده‌اند از طرفین نیز با یک فضای L مانند از هم مجزا شده‌اند. پارکینگ عمودی برای مکان‌هایی با پارکینگ طبقاتی مناسب است.

  • مدل موازی

جایگاه‌های موازی پارک خودرو بیش­تر در فضاهای خیابانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این مدل خودروها به شل موازی هم در یک جایگاه مستطیلی در کنار هم قرار گرفته‌اند و خروج از پارک در این پارکینگ‌ها ساده صورت می‌گیرد.

  • مدل مورب

این مدل خط کشی پارکینگ ترکیبی از دو مدل قبلی است یعنی علاوه بر اینکه فضای زیادی برای پارک هر خودرو در اختیار قرار می‌دهد، خروج از پارک نیز به‌سادگی مدل موازی خواهد بود. خط‌کشی مورب با زوایای 45 درجه و 60 درجه نسبت به دیوار انجام می‌شود.

بسته به مکان مورداستفاده پارکینگ و فضای در اختیار پارکینگ می‌توان از هرکدام از این سه مدل استفاده کرد. تشخیص نوع و مدل خط‌کشی بر عهده متخصصین خط کشی پارکینگ جایگاه خودرو است.

خط کشی پارکینگ

هزینه خط ­کشی پارکینگ

هزینه خط کشی پارکینگ مانند بسیاری از خدمات دیگر به مسائل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان یک قیمت و نرخ ثابت برای آن در نظر گرفت. از جمله عواملی که در تعیین قیمت آن تأثیرگذار است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جنس و نوع رنگ خط‌کشی

برای خط کشی پارکینگ جایگاه خودرو رنگ‌های مختلفی از برند، جنس و کیفیت متفاوت وجود دارد. این که شما بخواهید چه میزان هزینه کنید و یا اینکه کیفیت، تمیزی و ماندگاری رنگ برای شما تا چه میزان اهمیت داشته باشد در تعیین قیمت رنگ تأثیرگذار است.

معمولاً رنگ‌های با قیمت مناسب شامل رنگ‌های سرد و تک جزئی هستند و رنگ‌هایی با قیمت بیش­تر را می‌توان رنگ‌های اپوکسی، دوجزئی و پلی‌اورتان را می‌توان نام برد.

  • هزینه‌های انجام کار و خدمت

کسانی که کار خط‌کشی را انجام می‌دهند بسته به میزان تخصص، تجربه و نحوه کار دستمزد متفاوتی دارند. ممکن است شرکتی به شما مبلغ پایینی اعلام کند اما در حین کار متوجه شوید کار آن­ها کیفیت آن‌چنانی ندارد، پس حتماً به تجربه و تخصص مجموعه‌ای که کار را برای شما انجام می‌دهد توجه کنید.

از جمله کارهایی که در یک خط‌کشی اصولی می‌بایست به آن توجه کرد تمیزکاری محوطه پارکینگ قبل از اجرا، انتخاب رنگ مناسب برای جنس کف‌پوش پارکینگ و انتخاب مدل خط کشی توسط متخصص است. برچسب مورداستفاده نیز در تعیین هزینه خط کشی پارکینگ تأثیرگذار است.

خط کشی پارکینگ

روش اجرای خط­ کشی پارکینگ

قبل از اجرای عملیات خط‌کشی حتماً رنگ متناسب با مجموعه و پارکینگ خود را به‌درستی انتخاب کنید. رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید باید ماندگاری بالا داشته باشند چراکه بر اثر عبور و مرور زیاد خودروها و ساییده شدن لاستیک خودروها ممکن است دچار رنگ‌رفتگی بشوند.

نکته دوم در اجرای خط‌کشی توجه به نوع پارکینگ، سرپوشیده و یا سرباز بودن آن و فضای در اختیار برای خط کشی پارکینگ است.

سومین نکته در اجرای خط‌کشی استفاده از رنگ‌های قابل شستشو و مقاوم در برابر روغن و گریس است چون ممکن است روغن خودرو بر کف پارکینگ بریزد.

چهارمین نکته که اهمیت بالایی در اجرای خط‌کشی دارد عملیات پاک‌سازی پارکینگ قبل از اجرا است؛ بنابراین قبل از شروع خط‌کشی محیط به‌درستی تمیز و پاک‌سازی شده و برای شروع کار آماده می‌شود.

یکی از نکات هنگام خط کشی پارکینگ توجه به جایگاه پارک خودروهای مخصوص به معلولین گرامی است که باید طبق اصول و متناسب با نیاز ایشان برای پارک خودروهایشان تعبیه گردد و معمولاً این جایگاه‌ها با علامت ویلچر در پارکینگ‌ها مجزا می‌شود.

4

جمع‌بندی

نظم دادن به محل پارک خودروها و جلوگیری از ترافیک در پارکینگ‌ها مستلزم خط‌کشی به شکل اصولی است. در این مقاله نکاتی دررابطه‌با خط کشی پارکینگ اصولی را در اختیار شما قرار دادیم. اگر قصد خط‌کشی جدید و یا ترمیم خط‌کشی قبلی در پارکینگ خود را دارید بهتر است با متخصصین این فن تماس گرفته و کار خود را بر عهده ایشان قرار دهید.

منبع : وبسایت الو ترافیک