خانه / اخبار خط کشی استانی / خط کشی سفید عابر پیاده خط قرمز قانون است

خط کشی سفید عابر پیاده خط قرمز قانون است

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

خط کشی های عابر پیاده از مهمترین علائم ترافیکی شهر هستند که هر روز بسیاری از ما چه سواره و چه پیاده از روی آنها رد می شویم، اما نکته مهم اینجاست که این خط کشی ها از سوی برخی از شهروندان آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی گیرد.

 

 

 

این در حالی است که خط‌کشی معابر، مهم‌ترین علائم افقی ترافیکی شهر محسوب می‌شوند که هدف از ترسیم این علائم، آگاهی دادن به رانندگان و عابران پیاده و انضباط بخشیدن به تردد سواره‌ها و پیاده‌هاست و توجه به خط کشی معابر از اصول اولیه و بدیهی زندگی در شهر و حرکت بین خطوط در واقع الفبای رانندگی است. این خط کشی‌ها به منظور هدایت خودروها به حرکت بین خطوط و رعایت حقوق عابران در گذرگاه‌های عابر پیاده، نقش مهمی در هدایت جریان آمد و شد، روانی تردد و کاهش ترافیک ایفا می‌کند.

*خط ‌سفید عابر خط قرمز قانون است

هر یک از خط‌کشی‌ها و نوشتارهایی که بر کف معابر شهری نقش بسته‌اند، پیام‌های متفاوتی برای هر یک از کاربران ترافیک اعم از سواره‌ها و پیاده‌ها در بر دارند که باید از سوی آن‌ها به دقت مورد توجه قرار گیرند اما بسیاری از عابران پیاده و رانندگان به خط‌های سفید و رنگی و مفاهیم آن‌ها توجهی نمی‌کنند و برخی رانندگان و عابران نیز اساساً مفهوم این خطوط را نمی‌دانند.

کمااینکه احتمالاً همه شما چه در حالت پیاده چه سواره شاهد این مسأله بوده‌اید که متأسفانه بسیاری از رانندگان هنگام قرمز شدن چراغ راهنما حریم گذرگاه عابر پیاده را رعایت نمی‌کنند و به جای توقف پشت خط درست بر روی محل عبور عابران می‌ایستند که این مسأله سبب می‌شود که عابران برای تردد از سطح خیابان دچار مشکل شوند و در واقع بخش قابل توجهی از زمانی که برای عبور عابران در نظر گرفته شده تلف شود.

این مسأله گاهی اوقات حتی سبب می‌شود که عابرانی که نتوانستند در زمان تعیین شده از عرض خیابان عبور کنند هنگامی که چراغ برای خودروها سبز می‌شود قصد عبور از خیابان را دارند که این موضوع خود توقف خودروها و اختلال در تردد را برای آنها به دنبال دارد و در واقع هربار تقریباً نیمی از زمان تعیین شده چه برای تردد خودروها و چه عابران پیاده عملاً به دلیل بی‌توجهی به قوانین تلف می‌شود و این موضوع خود ترافیک و مشکلات زیادی به همرا می‌آورد.

این درحالی است که اگر رانندگان خود را موظف بدانند که پشت خط توقف کنند و عابران نیز تنها در زمانی که چراغ برایشان سبز است از عرض خیابان گذر کنند هیچ یک از این مشکلات به وجود نمی‌آید و هم عابران و هم رانندگان کمترین زمان ممکن را پشت چراغ قرمز متوقف می‌مانند.

*برخی عابران پیاده از هر جا عبور می‌کنند جز خط کشی عابر پیاده

از سوی دیگر برخی از عابران پیاده نیز به دلیل این که خود را در‌ هاله‏ای از مصونیت قانونی احساس می‌کنند، اجازه هر گونه رفتار غیر قابل پیش‏بینی را به خود می‌دهند، این دسته از عابران به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی مسؤولیت حفظ جان آن‌ها بر عهده دیگران است و رانندگان موظف هستند جور بی‌‌توجهی آن‌ها را بکشند، در حالی که نباید این گونه باشد که عابران با خونسردی هر چه تمام‌تر و با بی‌اعتنایی کامل نسبت به اطراف خود و در حالی که با تلفن همراه خود صحبت می‌کنند یا در حال ارسال و دریافت پیامک هستند در هر زمان و از هر مکان که اراده می‌کنند، از عرض خیابان عبور نمایند.

شاید آنقدر که باید به ما آموزش داده نشده که عبور از عرض خیابان منوط به عبور از روی خط عابر پیاده است و این طور نیست که هر جا که اراده کردیم در همانجا به راحتی بتوانیم از خیابان عبور کنیم، همین هم موجب شده بیشتر اوقات عابران با بی‌توجهی به قوانین، باعث راهبندان و ترافیک می‌شوند و هیچ‌کس نیز پاسخگوی این اوضاع نیست و با این عابران برخورد نمی‌کند.

همه ما باید بیاموزیم که عبور از روی خط عابر پیاده وظیفه هر شخص عابر است و گذر از بین خودروهای در حال تردد، نوعی تخلف رفتاری به شمار می‌رود. درواقع در جوامع شهری همان قدر که عبور وسایل نقلیه دارای اعتبار و اهمیت است به همان اندازه عابران، دوچرخه‌سواران و… نیز حق استفاده از معابر ویژه خود را دارند؛ به طوری که نمی‌توان حقوق هیچ کدام از گروه‌های یاد شده را فدای دیگری کرد.

*عابران هیچ تفاوتی از نظر امنیت جانی در عبور از خط ‌کشی و غیر از آن نمی‌بینند

البته این را هم باید توجه داشت که شاید بخشی از این بی‌توجهی عابران به خط عابر پیاده به این دلیل باشد که حقوق عابران در این خطوط خیلی مورد توجه و عنایت رانندگان قرار نگرفته است، همین رفتارها نیز باعث شده است که عابران هیچ تفاوتی از نظر امنیت جانی خود در عبور از خط ‌کشی و غیر از آن نبینند، همانطور که اگر یک روز شلوغ در یکی از تقاطع‌های شهر در حال عبور باشید می‌بینید که تعداد زیادی از خودروهای پشت چراغ قرمز هیچ توجهی به خط کشی‌های عبور عابر پیاده ندارند و گاهی از آن نیز عبور کرده و سپس می‌ایستند.

در این خصوص با راننده میانسال پژو در چهار راه تقاطع بلوارکردستان – بلوار تعاون هم صحبت می‌شوم، وی در ابتدا از اینکه بر روی خط عابر ایستاده است اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید: نمی‌دانستم که از خط عابر پیاده رد شده‌ام؛ البته من فقط امروز عجله دارم وگرنه هیچ وقت روی خط عابر پیاده نمی‌ایستم.

او ادامه می‌دهد: به نظر من در خصوص بی‌توجهی به خط عابر پیاده بیشتر خود عابران مقصر هستند چون خیلی از مواقع خود من در حال رانندگی دیده‌ام که عابران اصلاً توجهی به خط عابر پیاده ندارند؛ چرا که آنها باید صبر کنند تا چراغ برای آنان سبز شود و بعد از روی این خط عبور کنند؛ اما از لابه‌لای خودروهای در حال حرکت، از این طرف خیابان به آن طرف می‌روند و همین هم باعث بی‌نظمی و حوادث مختلفی در شهر می‌شود.

با یکی از عابران که دختر دانشجویی است نیز که صحبت می‌کنم او می‌گوید: همیشه سعی‌ می‌کنم از خط کشی عابر پیاده یا از پل هوایی استفاده کنم، اگر سوار خودرو باشم پشت چراغ قرمز همیشه قبل از خط عابر می‌ایستم و از دیگران هم دعوت می‌‌کنم تا به قانون احترام بگذارند.

خانم شیروانی ادامه داد: اخیراً مردم به قوانین احترام بیشتری می‌گذارند و عبور از چراغ قرمز را رعایت می‌کنند؛ اما بعضی از رانندگان هیچ احترامی برای عابر پیاده قائل نیستند.

رعایت قوانین از سوی شهروندان نیمی از مشکلات ترافیکی شهر را حل میکند

مهندس ضیاالدین نعمانی دراین خصوص در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی و امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری سقز گفت : به منظور سامان بخشیدن به حرکات عرضی عابرین پیاده در معابر و تقاطع ها و ایجاد معابر ایمن جهت عابرین خصوصا دانش آموزان و دانشجویان همچنین نظم بخشیدن به حرکات خودروها در سطح معابر ، شهرداری سقز اقدام به خط کشی عابر پیاده و محوری در سطح شهر نموده است که در ادامه لیست موارد و متراژ سرعت گیر ها و خط ایست ها و خط عابر پیاده های سطح شهر که به اتمام رسیدند ارائه گردیده است .

شهردار سقز گفت :‌همچنین در راستای حل مشکلات ترافیکی سقز در طول یک سال گذشته اقداماتی صورت گرفته است که بخشی از آن عبارتند :

*نصب چراغ راهنمایی و رانندگی در تقاطع بلوار دانشجو – بلوار دانشگاه

*نصب چراغ راهنمایی و رانندگی در تقاطع بلوار کردستان – بلوار تلگراف

*اجرای میدان و اصلاح هندسی انتهای خیابان شهدا

* تعریض و اجرای لاین جدا کننده در تقاطع بلوار دانشجو – خیابان قاضی کوثر

*ساماندهی و تعریض ورودی بوکان

* اجرای پل سواره رو سوم و بلوار ۴۵ متری از سمت ورودی سنندج به بلوار شهیدرجایی

* نصب بیش از ۱۰۰ مورد سرعت گیر و سرعت کاه با تایید شورای ترافیک

* اجرا و اصلاح هندسی و استاندارد سازی سرعت گاههای سطح شهر

* بیش از ده مورد تغییر مسیر و اعلام یک طرفه و پارک ممنوع در مسیرهای اصلی سطح شهر

* مطالعات احداث تقاطع غیرهمسطح بلوار کردستان – بلوار شهیدرجایی نیز به اتمام رسیده و به حول و قوه الهی با شروع به کار سرمایه گذار در کوتاهترین زمان ممکن اجرایی خواهد شد .

وی ادامه داد: این فعالیت ها زمانی می‌تواند اثربخشی لازم را در کاهش ترافیک داشته باشد که هم عابران و هم رانندگان توجه لازم به این خطوط و علایم راهنمایی و رانندگی داشته باشند.

مهندس نعمانی گفت: آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی به کودکان در سنین پایین در مدارس، ساخت تیزرهای آموزش این قوانین، چاپ بنر، اطلاع‌رسانی از طریق بیلبوردهای سطح شهر و انتشار جزوات از جمله اقدامات آتی شهرداری در خصوص آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی به شهروندان است که البته این آموزش‌ها کافی نیست و باید به صورت گسترده‌تری انجام شود.

شهردار سقز اظهار کرد: در صورتی که رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در بین شهروندان نهادینه شود و مردم به این قوانین احترام بگذارند به صورت خود به خود بیش از نیمی از مشکلات ترافیکی شهر حل می‌شود.

مهندس نعمانی افزود: درصد بسیار زیادی از ترافیک و نظم شهری به فرهنگ شهروندان و آگاهی و احترام آنان به قوانین راهنمایی و رانندگی برمی‌گردد که در این میان بی‌توجهی به خط کشی عابر پیاده یکی از بارزترین بی‌توجهی‌ها به قوانین و مقررات است که اگر چه نسبت به گذشته کمتر شده است اما همچنان در سطح شهر به چشم می‌خورد.

*اقدامات فرهنگی کارسازتر از محدودیت‌های قانونی

درست است که انجام طرح‌های اینچنین موجب ایجاد نظم بیشتر در سطح شهر می‌شود اما چیزی که در کنار این طرح‌ها اهمیت بسیاری دارد و نباید از آن غفلت شود این است که دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌ها باید در این زمینه اقدامات مناسب را انجام دهند؛ چرا که تجربه نشان داده است که اقدامات فرهنگی بسیار کارسازتر از محدودیت‌های قانونی است؛ رانندگان باید بدانند که ممکن است روزی خود آنها هم عابر پیاده‌ای باشند که آن وقت آن روی سکه برایشان ناخوشایند باشد و همچنین عابران نیز باید به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارند و خود را از رعایت این قوانین به ویژه احترام به خط عابر پیاده مبرا ندانند.

*احترام به خط سفید آسمان سیاه را آبی می‌کند

با این تفاسیر و احترام به خط سفید عابر و دیگر خطوط و علائم راهنمایی و رانندگی و رعایت قوانین و مقررات می‌توان از به هدر‌ رفتن انبوه ضرر و زیان‌های مادی و معنوی جلوگیری کرد و مبالغ صرفه‌جویی ناشی از این هزینه‌های هنگفت را در جهت ارتقای زندگی شهری و افزایش آرامش و ایمنی شهروندان هزینه کرد و امیدوار بود که احترام به خط سفید آلودگی‌های شهری که به صورت فزاینده‌ای رو به افزایش است را کاهش دهد و آسمان سیاه را آبی کند.

درباره shahsa

۲۳ دیدگاه ها

 1. Abortion Pill Fast Delivery Cialis Y Losartan [url=http://tadalaffbuy.com]cialis 5 mg best price usa[/url] Keflex And Holy Basil Buy Generic Propecia United States

 2. ۲H0MM9 ubbkeosodhhc, [url=http://zosaotqtmrbl.com/]zosaotqtmrbl[/url], [link=http://wpvprtrkmryc.com/]wpvprtrkmryc[/link], http://stsqhxkferrg.com/

 3. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 4. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 5. I used to be able to find good info from your blog posts.

 6. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 7. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 8. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 9. Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and terrific design and style.

 10. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 11. Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!

 12. I am really pleased to read this web site posts which consists of plenty of useful information, thanks for providing these data.

 13. I do believe all the concepts you’ve presented to your post. They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too short for novices. Could you please prolong them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 14. Hi there, yeah this article is truly pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.

 15. I always emailed this website post page to all my associates, as if like to read it afterward my contacts will too.

 16. you are really a good webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a great task in this subject!

 17. It’s wonderful that you are getting thoughts from this article as well as from our discussion made at this place.

 18. Pretty! This has been an extremely wonderful article. Thanks for providing this info.

 19. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 20. you are in reality a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a great activity on this subject!

 21. I have recently started a blog, the information you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “Everyone is responsible and no one is to blame.” by Will Schutz.

 22. I gotta bookmark this site it seems invaluable handy

 23. I dugg some of you post as I cogitated they were very helpful handy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس